Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

Képességek fejlesztése házimunkával

Segítség a sütésben, főzésbenSzülőként hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy akkor tesszük a gyerekünkkel a legjobbat, ha hagyjuk játszani és egyáltalán nem vonjuk be a házimunkába. Felsejlik még a saját gyerekkorunk, amikor nekünk bizony segítenünk kellett mosogatni, port törölni vagy akár porszívózni. Egyáltalán nem megerőltető, mi akkor mégis a világ legnagyobb igazságtalanságának éltük meg, és talán meg is fogadtuk, hogy ha nekünk gyerekünk lesz, nem kell részt vennie az otthoni teendőkben.

Pedig kutatásokkal bizonyított tény, hogy egyáltalán nem ártalmas a gyerekekre a házimunka, sőt, nagyon is hasznos a számukra. Már egészen pici kortól, akár 2-3 évesen is tudnak segíteni, és a takarítás, pakolás számos olyan képességet és készséget fejleszt, amire később is szükségük lehet, nem ritkán az iskolában és még a munkaerőpiacon is.

 

Mire jó a házimunka?

Egy amerikai kutatás szerint azok a gyerekek, akik kisgyermek koruktól kezdve segítenek otthon a házimunka elvégzésében, jobban teljesítenek az iskolában, jobbak a családi és baráti kapcsolataik, és elégedettebbek az eredményeikkel, mint azok a társaik, akik egyáltalán nem végeznek ilyen jellegű feladatokat. Éppen ezért a szakemberek azt kérik a szülőktől, hogy a háztartási teendők ne a büntetés vagy a motiválás eszközei legyenek, hiszen ezekre a tevékenységekre szükségük van a gyerekeknek.

Ügyesség és képességfejlesztés otthoni feladatokkalAzzal, hogy a gyerekek segítenek a házimunkában olyan képességeik fejlődnek, mint például a segítőkészség vagy a felelősségvállalás. Ezek a gyerekek sokkal önálóbbak lesznek, hiszen számos feladatot már egyedül meg tudnak oldani, ezzel pedig erősödik az önbizalmuk és a pozitív önképük is. Emellett a házimunka fejleszti a szem-kéz koordinációt, az izmokat, valamint a logikai készséget is, hiszen a gyerekeknek meg kell tanulniuk azt is, hogy a feladatok hogyan követik egymást sorrendben.

 

Mikor és mit csináljon a gyerek?

Nagyon fontos, hogy gyermekünk mindig a korának megfelelő mennyiségű és minőségű házimunkát végezzen. Nyugodtan vonjuk be már a legkisebbeket is, hiszen egy 2-3 éves kisgyerek is tud segíteni, arról nem is beszélve, hogy ebben a korban még mindent nagyon szívesen végeznek. Ennyi idősen segíthet be- és kipakolni a mosógépet, kidobhatja a kukába a szemetet, odahozhatja a pelust, és mindezek előtt persze segíthet összepakolni a játékait.

Az ovis korú gyerekek már a konyhai és a kerti munkákban is részt vehetnek. Mosogathatnak, eltörölhetik a tányérokat, segíthetnek a terítésben, de akár gyomlálhatnak vagy a lehullott leveleket is összeszedhetik. Egy alsó tagozatos már tud segíteni a tiszta ruhák összehajtogatásában és elpakolásában, ahogyan a takarításban vagy a házi kedvencek megetetésében is. 12 éves kor felett pedig akár már komolyabb feladatokat is bízhatunk a gyerekünkre, így például, ha a közelünkben van kisebb bolt, rövid lista alapján ott már bevásárolhat, és a saját szobája takarítását, valamint rendben tartását már önállóan is végezheti.

 

A mosogatás igenis komoly feladatHogyan vegyük rá a gyereket a házimunka végzésére?

Amíg kicsi, saját magától szeretne részt venni mindenben, de nagyobb korukra sajnos ez a lelkesedés alább hagy, sokuknál el is múlik. Nagyobb gyerekek esetében már meg kell találni azt, amivel motiválni lehet arra, hogy segítsen a házimunka elvégzésében. Ami nagyon fontos, hogy ez a motiváció soha ne a pénz legyen, ne fizessünk azért a gyerekünknek, ha elmosogat vagy felporszívóz.

Legyen meg, hogy kinek mi a feladata, erről akár táblázatot is készíthetünk, amiben egyértelműen látszik, hogy kinek mit kell elvégeznie. Próbáljuk meg változatossá tenni a feladatokat és ne mindig ugyanazt végezze a gyerek, állítsuk új kihívások elé. A segítségért cserébe pedig kaphatnak valamilyen élményt, vagy azt, hogy mi is teljesítjük egy kérésüket vagy kívánságukat. Amit azonba soha ne mulasszunk el: minden esetben dicsérjük meg és köszönjük meg a segítségét.