Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom
Kategóriák / Termékek

Balkezesség: áldás vagy átok?

BalkezességAz emberiség kb. 15-20 %-a balkezes. Ez a viszonylag alacsony arány nem csupán a genetikának köszönhető, nagyban meghatározza az is, hogy az egyes korokban mi volt a balkezesség társadalmi megítélése. Nem is olyan rég még a fejlett országokban is az volt a szokás, hogy a balkezeseket átszoktatták arra, hogy a „szép” kezüket használják.

Ne csodálkozzunk ezen, hiszen gondoljunk csak a magyar nyelvre. Számos olyan negatív kifejezésünk van, ami a bal szóból ered: balsors, balszerencse, kétbalkezes, baleset, ballépés, balsejtelem. Ezzel szemben több európai nyelvben is a jobb szó nem csupán az oldalt, hanem a jót és a hibátlant (pl.: angol – right, német – recht, szláv nyelvek – prav) , sőt, van olyan is, ahol magát a jogot is jelenti.

 

A balkezesek ma sincsenek még könnyű helyzetben, hiszen egy alapvetően jobbkezes világban kell megállniuk a helyüket. Szerencsére azonban ma már a balkezesség nem üldözendő, nem akarják őket mindenáron jobbkezessé formálni, és egyre több helyen lehet már kifejezetten számukra megfelelő eszközöket vásárolni.

 

A balkezesség kialakulásának oka

A tudomány nagy érdeklődést mutat a balkezesség iránt, és régóta foglalkozik kialakulásának okával. Nagyon sokáig úgy tartották, hogy kizárólag a genetika és az agyféltekék eltérő használata eredményezi azt, hogy kinek melyik keze válik dominánssá.

Egy 2017-es kutatás azonban alapjaiban változtatta meg a gondolkodást ezügyben. Kutatók bebizonyították, hogy a balkezesség már az anyaméhben eldől, ugyanis a magzat 8-12 hetes korában olyan folyamatok zajlanak a gerincben, aminek köszönhetően a génkifejeződés aszimmetrikusan zajlik le. A tudósok szerint ez vezet a későbbi balkezességhez.

 

A balkezes az kétbalkezes?A balkezességből származó előnyök és hátrányok

Mivel a világ a jobbkezesekre van berendezkedve, balkezesként az ember nincs könnyű helyzetben. Gondoljunk csak a számítógép egerére, a villanykörte menetére, a bútorokra vagy a különböző szerszámokra. Miden úgy van megalkotva, hogy a jobbkezeseknek kézre essen, ezért a balkezeseknek ezeket nem könnyű használni.

Pont a fentiek következénye az is, hogy a balkezeseket sajnos gyakrabban érik balesetek és ők is sűrűbben okoznak. Ez azonban nem amiatt van, hogy ők ügyetlenebbek lennének, hanem azért mert a világ jobbkezes. Az autókban bal oldalon van a kormány és középen a sebességváltó, ezért például a balkezesek kénytelenek a kevésbé ügyes jobb kezükkel kezelni azt.

Azonban, ami a hétköznapokban hátrány, az a sportban kifejezetten előny. A sportolók többsége is jobbkezes, ezért ehhez vannak hozzászokva. Ebből következik, hogy egy balkezes sportoló meg tudja lepni az ellenfelét és emiatt előnyhöz tud jutni. Különösen igaz ez az olyan egyéni sportokban, mint a tenisz vagy a boksz, és az olyan labdajátékokban, mint a kézilabda vagy vízilabda.

 

Balkezesként az iskolában

Balkezesek a suliban

A legfontosabb, ha azt látjuk, hogy a gyermekünk balkezes, hogy nem szabad átszoktatni még véletlenül sem a jobb kezére. Ha pedig azt vennénk észre, hogy ő próbálná meg utánozni jobbkezes társait, magyarázzuk el neki, hogy mi a különbség a kettő között és ne hagyjuk.

A másik, amire figyelni kell, hogy számukra megfelelő eszközöket vásároljunk. Ma már szinte minden beszerezhető balkezes változatban: toll, ceruza, olló, ceruzahegyező. Nagy különbség van ugyanis a bal – és a jobbkezesek tollhasználatában. Míg az utóbbiak húzzák a tollat a papíron, addig előbbiek tolják, ezért nem kényelmes számukra a jobbkezes toll.

Az iskolában hívjuk fel a tanár figyelmét arra, hogy gyermekünk balkezes, ugyanis egy kis odafigyeléssel megkönnyítheti az iskolás éveket. Segíthet, ha a balkezes gyereket a pad bal oldalára ültetik, mert így jobban elfér, vagy ha engedik neki, hogy elfordítsa 45 fokban a lapot jobb oldalra, mert így jobban a kezére esik és a tartása is javul.