Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom
Kategóriák / Termékek

Miről is tájékoztat a félévi értesítő?

Félévi bizonyítványHamarosan kiosztják a félévi értesítőt, vagy ahogyan anyukám mondta gyerekkoromban mindig: a félévi mérgesítőt. Bár én jó tanuló voltam, ezért bosszankodásra az én félévim nem igazán adott okot, az öcsém esetében már némileg más volt a helyzet. Annak ellenére, hogy ő sem tanult rosszul, a magatartása nem mindig volt makulátlan és ez bizony a féléviben is tetten érhető volt.

Bizonyára ez a helyzet nem ismeretlen azokban a családokban, ahol iskoláskorú gyermek van. A hónap végén a tanárok mindenütt kiosztják a félévit, és lehet izgulni, hogy milyen lesz. De valóban kell, tényleg érdemes izgulni a félévi értesítő miatt?

 

A félévi az nem bizonyítvány

 

Nem véletlen, hogy a pedagógusok is hangsúlyozzák, hogy a félévi az nem bizonyítvány, csupán tájékoztató arról, hogy egy félév elteltével hogy is áll a gyermek a tanulmányaiban. Ez nem azt jelenti, hogy el lehet bagatellizálni, természetesen komolyan kell venni, de azért nem kell összeomlani, ha a vártnál rosszabb jegyek szerepelnek benne.

Félévi bizonyítványAmit ilyenkor szülőként igazán meg kell tenni az az, hogy az ember leül beszélgetni a gyerekével. Akkor is, ha jó lett a félévi, akkor pedig pláne, ha kevésbé. Fontos, hogy ne csak a rossz jegyeket emeld ki, adj visszajelzést az összes érdemjeggyel kapcsolatban, a jó jegyekért dicsérd meg! Akkor is, ha az az esetleg a kevésbé értékelt rajzból, énekből, vagy testnevelésből van, hiszen lehet, hogy a gyermeked pont ezekben a készségtárgyakban igazán tehetséges.

 

Mit mutatnak a jegyek?

 

Mi szülők egyébként is hajlamosak vagyunk túl nagy jelentőséget tulajdonítani a jegyeknek, hiszen ez a legkézzelfoghatóbb visszajelzés a gyerekünk teljesítményéről. Azonban vigyázzunk, hogy ne essünk abba a hibába, hogy kizárólag ez alapján ítéljük meg őt és az eredményeit.

Mert mit is mutatnak meg a félévi értesítőben szereplő jegyek? Csupán azt, hogy az első félévben mennyit foglalkozott a csemeténk az iskolával. Nem mutatja meg, hogy milyen is ő valójában, milyen helyet és szerepet tölt be a közösségben, ahogyan sajnos azt sem, hogy milyen fejlődési utat járt be esetleg. Éppen ezért ezeket a jegyeket kezeljük a helyén!

A félévi értesítőnek és a benne szereplő jegyeknek pedig – pont a fentiek miatt – csak úgy van igazán értelme, ha a kiosztást követően egy szülői értekezleten lehetőség van róluk beszélni. Itt ugyanis alkalma van az osztályfőnöknek elmagyaráznia azt is, ami a tájékoztatóba nem fér bele, vagyis, hogy a jegyek mit is jelentenek valójában.

 

Hogyan lehet javítani?

 

Félévi bizonyítványAkkor sem kell kétségbeesni, ha a féléviben szereplő jegyek nem túl fényesek, ugyanis még pont annyi idő van korrigálni, mint amennyi eltelt. Nem szükséges ilyenkor drákói szigorral fellépni, de a jegyek közös kiértékelése után beszéljétek meg, hogy miként lehetne javítani az egyes tárgyakból, hogy az évvégi bizonyítvány már jobb legyen.

Próbáljátok együtt megtalálni a gyerek számára leghatékonyabb tanulási módszert. Ha szükséges, ajánld fel neki, hogy szívesen tanulsz vele, esetleg egyeztetsz a tanárral is, hogy mi volt az első félévben a probléma, min kellene változtatni. Találd meg, hogy miként tudod eredményesen motiválni őt, hiszen a dicséret és a jutalmazás a legtöbb esetben célravezetőbb, mint a büntetés vagy a szidás.