Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom
Kategóriák / Termékek

A jegyzetelés technikája

Jegyzetben a lényeg kiemeléseEgy jó jegyzet aranyat ér, mert nagyban megkönnyíti a tanulást. A jegyzet lényege azon túl, hogy megkönnyíti a tanulást, a rendszerezés. Célja, hogy használatával összefoglalható legyen az adott tananyag, aminek köszönhetően könnyebben lehet felidézni és szükség esetén ismételni.

Fontos, hogy a gyerekeink megtanulják, hogy hogyan is tudnak ők hatékonyan jegyzetelni. Ugyanis, ami az egyiknek beválik, az nem biztos, hogy a másiknál is eredményes lesz, ezért mindenkinek azt a módszert kell megtalálnia, ami a számára a legeredményesebb. Ahhoz, hogy valaki gyorsan és jól tudjon jegyzetelni, gyakorolni szükséges, ezért érdemes a mindennapos tanulásba beépíteni a jegyzetelést.

Milyen a jó jegyzet?

Post-it oldaljelölőNagyon röviden a jó jegyzet olyan, amiből a diák tud tanulni. Ez egyénenként eltérő ugyan, ettől függetlenül van néhány olyan alap kritérium, amitől egy jegyzet valóban jó és hasznos lesz.

Nagyon fontos a jegyzet megjelenése, tehát elsősorban az, hogy olvasható legyen. Éppen ezért hívjuk fel a gyerekünk figyelmét arra, hogyha nem is gyöngybetűkkel veti papírra a jegyzetét, azért igyekezzen úgy írni, hogy azt később is – amikor már nem lesz friss az anyag – el tudja olvasni. Bár ma már minden gyereknél adottak az okoseszközök, a jegyzetet mégis érdemesebb inkább kézzel írni. Ennek az az oka, hogy miközben leírjuk a gondolatokat, átgondoljuk, átfogalmazzuk és már ezzel is tanulunk.

Fontos, hogy mire jegyzetelünk. Érdemes olyan füzetet választani, amit később szívesen veszünk majd elő. Egy gyűrött, szakadt papír könnyen végezheti a kukában még akkor is, ha egyébként egy szuper jegyzet van rajta.

A jó jegyzet szellős és áttekinthető. Ez egyrészt azért fontos, mert a későbbiek folyamén akár szükség lehet arra, hogy hozzá tudjunk írni még gondolatokat, másrészt pedig azért, mert így könnyebb tájékozódni benne. Nem kell leírni minden egyes mondatot, hiszen a jegyzetelés lényege pont az, hogy a lényeget ragadjuk meg.

Legyen tömör, de tartalmazzon mindent, ami fontos a tananyag megértéséhez, majd későbbi felidézéséhez. Érdemes az összefüggéseket átlátni és azokat lejegyzetelni, mert ez, ami igazán eredményesen tudja segíteni a tanulást.

Jegyzetek, vázlatokMi legyen a jegyzetben?

A jegyzetben legyenek címek és alcímek, amiket igyekezzünk mindig ugyanolyan módon jelölni. Használjunk állandó rövidítéseket és színkódokat. Azonban a rövidítéseknél ügyeljünk arra, hogy ne essünk túlzásba, mert ha túl sok rövidítés szerepel a jegyzetben, egy idő után érthetetlenné és használhatatlanná válhat.

A jegyzetben kulcsszavakat és kulcsmondatokat szerepeltessünk, amelyek kiemelik az adott anyag lényegét. Érdemes még a hozzá tartozó definíciókat, törvényeket, képleteket, bizonyításokat és évszámokat is feltüntetni. Fontos, hogy a jegyzetet lássuk el a saját véleményünkkel és tapasztalatunkkal, valamint példákkal is. Ezek mind a könnyebb tanulást segítik elő.

Készítsünk minél több grafikus elemet a jegyzetben. Az ábrák, diagramok, táblázatok és grafikonok nagyon jól összefoglalják a tartalmi részeket, mégis átláthatók és könnyebben megjegyezhetők, mint a hosszú szöveges leírások. Készítsünk gondolattérképet is, ami szintén nagyon jól jön tanulásnál és ismétlésnél is, hiszen anélkül tudjuk áttekinteni az egész anyagot, hogy oldalakon keresztül kellene lapozgatni.