Manapság, amikor a klímaváltozás szembetűnő jeleit a saját bőrünkön tapasztaljuk – gondoljunk csak az idei télre, amikor szinte nem esett a hó és nem egyszer volt 15 fok – elengedhetetlen, hogy a gyermekeinket arra neveljük, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjanak maguk után. Már a legkisebbek is fogékonyak erre, ezért érdemes minél kisebb korban elkezdeni.
Ha pedig iskoláskorú gyermekünk van, akkor már egy sor olyan egyszerű dolog van, amit ő maga is megtehet annak érdekében, hogy egy élhetőbb bolygó várja majd az ő gyerekeit. Nem nagy dolgok ezek, de ha egyre többen megteszik ezt a néhány apróságot, már van esély arra, hogy hosszabb távon is változzon az emberek hozzáállása.
Újrahasznosítás
Talán az egyik legfontosabb, amit meg kellene tanulnunk, hogy nem kell egyből mindig mindenből újat venni. Remekül lehet újrahasznosítani a már meglévő dolgainkat is. Például egy kis kreativitással egy konzervesdobozból lehet asztali tolltartó vagy régi farmerből, képregényből menő füzetborító. Annyi lehetőség van, hogy csak a fantáziánk szabhat határt!
Természetes, hogy vannak olyan sulis eszközök, amelyekből muszáj újat venni, mert egy végletekig elhegyezett ceruzával meg egy teleírt füzettel már nem lehet érdemben dolgozni. De például tollból nem szükséges az új, ha kifogyott. Próbáljuk meg rászoktatni a csemeténket arra, hogy ne az egész tollat, csak a betétet cserélje benne. Ahogy az sem ördögtől való, ha nem használ hibajavítót, hanem megbarátkozik a zárójelekkel, mert az sokkal környezetkímélőbb.
Ugyancsak érdemes figyelmet fordítani arra is, hogyha már venni kell új füzetet és egyéb tanszereket, igyekezzünk olyat választani, ami újrahasznosított alapanyagokból készül. Füzet, papír és még egy sor eszköz kapható már így, vegyük inkább ezeket.
Enni-innivaló otthonról
A gyerekek előszeretettel vásárolnak az iskolai büfében, ami azon túl, hogy nem a legegészségesebb és a legtáplálóbb, sok szemetet is termel feleslegesen. Ezért inkább csomagoljunk a gyerekünknek otthon tízórait és uzsonnát. Egészségesebb és környezetkímélőbb megoldás az uzsis dobozban található otthoni finomság.
És pont ezért kerüljük a különböző üdítőket és gyümölcsleveket is. Szerezzünk be inkább egy menő kulacsot, amit megtöltünk teával és amit a gyerek is bármikor újra tud tölteni az iskolában is vízzel.
A jó példa ragadós
Természetes, hogy a fentieken túl a saját példánkkal tudunk a leginkább nevelni. Ezért, ha azt szeretnénk, hogy a gyermekünk érzékeny legyen a környezet és az élővilág sorsa iránt, igyekezzünk mi magunk is azok lenni.
A legkézenfekvőbb lépés erre az, ha szelektíven gyűjtjük a szemetet. Egy kis odafigyeléssel a mindennapi rutin része lesz, és amennyiben a gyerekünk tanára is nyitott erre, ez megoldható az iskolában is.
Ha a reggeli rohanásban megoldható, inkább gyalog vagy biciklivel, esetleg tömegközlekedési eszközzel vigyük a gyereket az iskolába és mi is azzal menjünk dolgozni. Lehet, hogy kicsit hamarabb kell indulni, de azt a kis plusz időt akár még beszélgetésre is tudjuk fordítani, ha nem nekünk kell vezetni.
Szinte minden iskolában szerveznek még most is papírgyűjtést. Vegyünk részt benne! Szedjük össze az otthoni újságpapírt, akár még a nagyszülőktől is, és vigyük be a suliba.