Számos kutatás bebizonyította, hogy az agynak bizonyos tápanyagokra és vitaminokra szüksége van a megfelelő működéshez. Ez fokozottan igaz akkor, ha gyerekekről van szó, akiknek még fejlődésben van a szervezetük. Éppen ezért nem mindegy, hogy a gyerekeink mit esznek reggel, mielőtt elindulunk otthonról, dolgozat előtt vagy este, mielőtt lefekszenek aludni.
Lényeges a rendszeresség, ezért figyeljünk oda, hogy csemeténk napi ötször, lehetőleg kisebb adagokat egyen, hogy egyszerre ne nagyon terheljük meg a szervezetét és az emésztését. Fontos a változatos étrend, hogy a gyerekünk megkapjon minden olyan tápanyagot, ami elengedhetetlen az egészséges fejlődéséhez. Különösen akkor, ha már iskolás, hiszen a tanórák megterhelők, ezért érdemes az étrendjébe beépíteni olyan ételeket, amelyek serkentik az agy működését és segítik a koncentrációt, ezzel együtt a tanulást is.
Teljes kiőrlésű termékek
Az agy megfelelő működéséhez elengedhetetlenek a szénhidrátok, azonban nem mindegy, hogy azt milyen formában juttatjuk a gyermek szervezetébe. A finomított liszttel szemben a teljes kiőrlésű termékek rosttartalma magasabb, ezért sokkal táplálóbbak is. Ennek köszönhetően több energiát biztosítanak és nem hagyják, hogy a gyerek vércukorszintje ingadozzon. Ezen kívül a teljes kiőrlésű gabonák B3 vitamin tartalma is magas, ez pedig az idegrendszer megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen.
A reformétkezés térhódításának köszönhetően ma már szinte minden pékségben és boltban is könnyen hozzáférhetők ezek a termékek, ezért érdemes inkább ezeket megvenni. Csemeténknek is ebből készítsünk szendvicset, de akár teljes kiőrlésű lisztet és tésztát is használhatunk.
Fehérjék

A fejlődés és a növekedés másik alapvető építőköve a fehérje. A csontok, az agy és az idegrendszer sem tud megfelelően fejlődni, ha nem jut elegendő fehérjéhez. Remek fehérjeforrásnak bizonyulnak a különböző húsok és halak, a tojás, valamint a tejtermékek.
Húsok közül érdemes a sovány szárnyas húsokat és az omega-3 zsírsavakban gazdag halakat választani. Ezt akár megoldhatjuk úgyis, hogy tonhalkrémes szendvicset csomagolunk tízóraira. A hal és a szárnyas mellett pedig adjunk marhahúsból készült ételeket is a csemeténknek, mert magas a vas – és a cinktartalma, ami a memóriára nagyon jó hatással van. Ugyanilyen megfontolásból kerüljön tojás is a lurkó étrendjébe.
A tejtermékek tartalmazzák a csontok fejlődéséhez szükséges kalciumot, emellett pedig B és D vitamint is. Figyeljünk arra, hogy ne tudjuk le a tejtermékeket a reggeli pohár tejjel, adjunk a gyerekünknek sajtot, joghurtot, tejfölt és túrót is. Ezekben az a jó, hogy rendkívül változatosan és ízletesen elkészíthetők, minden gyerek találhat olyat, amit szívesen fogyaszt.
Zöldségek és gyümölcsök
A gyümölcsök – különösen a bogyós gyümölcsök – az agyserkentő ételek listáján mindenképp dobogós helyet érdemelnek. Az áfonya, eper, málna és szeder magas antioxidáns tartalmának köszönhetően megóvják az agysejteket és élénkítőleg hatnak rájuk. Emellett tele vannak vitaminokkal is, amelyek szintén szükségesek a fejlődő szervezet számára.
Zöldségből és gyümölcsből egyszerűen nem adhatunk túl sokat a gyerekeinknek, ezért valahogyan minden étkezésbe csempésszük be. Tegyük nyersen az uzsis dobozukba, de lehet köret, főzelék, esetleg paradicsom, paprika vagy saláta is kerülhet a szendvicsbe. Készíthetünk akár avokádókrémet is, ami szintén tele van tápanyagokkal és magas tirozin tartalmának köszönhetően a koncentrációt is segíti.
Csoki és magvak
Az étcsoki és az olajos magvak azok a nassolnivalók, amelyek kifejezetten jót tesznek az agy működésének. A mogyorófélék kiváló proteinforrások, így pozitív hatással vannak az agyra, míg a dió rengeteg omega-3 zsírsavat tartalmaz, ami az agy egyik elsőszámú eledele.
Ha pedig mindenképp valami édességre vágyik a csemeténk, akkor adjunk neki étcsokit. Az étcsokiban ugyanis olyan vitaminok vannak, amelyek az agy számára fontosak. Emellett koffein is található benne, ami köztudottan élénkítő hatású, ami egy dolgozat előtt nem jön rosszul.